Croatian Association of Community Nurses

Priručnik za majke

Djelokrug rada patronažne sestre u skrbi za majku i dijete počinje prije začeća, nastavlja se kroz trudnoću te nakon poroda i dolaska kući iz rodilišta. Obavlja se u obitelji na temelju prijave iz ginekološke ambulante ili poziva same trudnice, a patronažna će sestra realizirati posjet u kući budućih roditelja. Prvi posjet potrebno je iskoristiti za upoznavanje trudnice, educiranje o pravilnoj prehrani, tjelesnoj aktivnosti i psihofizičkoj pripremi za porod te informiranje o općim higijenskim uvjetima i osobnoj higijeni. Također, važno je buduću majku pripremiti za boravak u rodilištu, informirati o dojenju te je adekvatno savjetovati o opremanju prostora i nabavci opreme za dolazak djeteta. Patronažna sestra obavlja pregled novorođenčeta, provodi toaletu kože i sluznica, vrši toaletu pupčanog bataljka, demonstrira suho prebrisavanje novorođenčeta, kao i kupanje (kad pupčana ranica u potpunosti zacijeli). Sastavni je dio rada patronažne sestre i podučavanje roditelja o održavanju prohodnosti dišnih putova, educiranje o pravilnom držanju i nošenju novorođenčeta te podučavanje o položajima i ritmu spavanja. Iznimno je važno da roditeljima prenese osnovne informacije o pravilnom presvlačenju, stavljanju djeteta u adekvatan položaj za dojenje, kao i o samim tehnikama dojenja te prevenciji mastitisa. Broj posjeta patronažne sestre rodilji i novorođenčetu je individualan te ovisi o situaciji koju zatekne u kući. Ako majka ima većih problema oko dojenja, njege djeteta ili nečega drugog, patronažna sestra može dolaziti svakodnevno, tj. dok sama ne procijeni da je majka usvojila vještinu dojenja ili otklonila problem povezan s njegom novorođenčeta. Ako se na početku pojave problemi, važno je znati da su uobičajeni, najčešće kratkotrajni i prolazni te da je majci u većini slučajeva potreban samo razgovor s kvalificiranom osobom koja će svojim znanjem, stručnošću i profesionalnošću zadobiti njezino povjerenje uz, podrazumijeva se, podršku njezine obitelji.

Priručnik-za-majke-2015